Yıldız hikâyesi

26.06.2012 21:59

 Yatılı bir okulda müdür, koltuğa gömülmüş gazetesini okuyordu. Küçük bir haber dikkatini çekti:

“76 yılda bir Dünya’nın yakınından geçen Halley kuyruklu yıldızı yarın Dünya’ya en yakın noktadan geçecek.

Müdür, başyardımcıyı çağırarak talimat verdi:

– Hocam, 76 yılda bir Dünya’mızın yanı başından geçen Halley kuyruklu yıldızı yarın akşam saat 20.30’da okulumuzun önünden seyredilebilecektir. Yatılı öğrenciler, eşofmanlarıyla bahçeye çıkarılsın. Az görülen bu astronomik olayı onlara anlatacağım. Şayet yağmur yağarsa meydana gelecek olaya ait hiçbir şey görünmeyeceğinden dolayı öğrenciler yemekhanede toplânsın ve olay hakkında göstereceğimiz filmi seyretsin.

Başyardımcı emri alır almaz müdür yardımcısına bildirdi:

– Halley isimli kuyruklu yıldız, yarın akşam 20. 30’da okulumuzun bulunduğu bölgenin üstünden geçecektir. Şayet yağmur yağarsa yatılı öğrencilere eşofman giydirilecek ve sadece 75 yılda görülen eşsiz olayı seyretmek üzere yemekhaneye götürülecektir.

Müdür yardımcısı da nöbetçi öğretmene:

– Müdür beyin emriyle yarın akşam saat 20. 30’da gece kıyafeti giyilecek ve yemekhaneye gelecek olan eşsiz Halley kuyruklu yıldızı seyredilecektir. Okul bölgesinde yağmur yağdığı taktirde 75 yılda bir rastlandığı gibi müdür bey ek bir emir yayınlayacaktır.

Nöbetçi öğretmenden okul başkanı öğrenciye:

– Her 75 yılda bir görüldüğü üzere, yarın akşam 20.30’da müdürümüz, Halley kuyruklu yıldızıyla beraber yemekhaneye gelecektir. Yağmur yağarsa eşofmanıyla müdür bey, kuyruklu yıldıza okul bölgesine girme emri ve izni verecektir.

Ve nihayet okul başkanı da yatılı öğrencilere emri tebliğ eder:

– Yarın akşam saat 20.30 civarında yağmur yağdığı sırada, eşofman giymiş olarak, 75 yaşındaki eşsiz Müdür Halley, Müdür beyin eşliğinde, kuyruklu yıldızıyla okulumuzun yemekhanesinden süzülerek geçecektir.